AKTUALITY

arr3Školní družina 2019/2020Přikládáme seznam žáků přijatých do školní družiny pro školní rok 2019/2020. Jedná se o všechny... arr3Vážení rodiče, pokud Vaše dítě navštěvuje školní jídelnu, zkontrolujte, zda má uhrazené stravné.... arr3Nabídka soutěžípro žáky školy je k dispozici na našem facebookovém profilu.  ... arr3Kalendář akcí    ...

ŠKOLNÍ ROK 2018 - 2019
Republikové finále SG ASPV v Doubí u Třeboně 2019

V sobotu 18.5. a v neděli 19.5. se v Doubí u Třeboně konalo republikové kolo soutěže ve sportovní gymnastice ASPV. Postupem z krajského kola naši školu reprezentovaly dvě závodnice. Nella Salavcová se umístila na 24. místě a její družstvo starších žákyň III. získalo 4. místo. Rozálie Svobodová obsadila krásné 12. místo a družstvo Středočeského kraje starších žákyň IV. vybojovalo medaile za 3. místo. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy. 

Mgr. R. Mošničková

Návštěva pražské zoologické zahrady 9. třídou

Pondělí 6.5. si žáci 9. třídy zpestřili návštěvou zoologické zahrady v rámci enviromentální výchovy. Už jen samotná doprava, vlakem a následně městskou dopravou, byla pro mnohé velkým zážitkem, navíc obohaceným o zjištění, že oblíbený fast food se nachází nedaleko cíle našeho výletu. V areálu zahrady žáci utvořili malé skupinky a vydali se do víru světa zvířat. Snad každý si pak odnesl nějakou novou informaci o více či méně známém živočichovi.

Mgr. M. Lexová, Mgr. A. Kotová

Vystoupení pěveckého sboru

Dne 5. května proběhlo ve Stranném svěcení praporu a sochy sv. Floriána. Mši svatou sloužil otec kardinál Dominik Duka. Sbor Základní školy Jana Kubelíka při této příležitosti zazpíval několik písní. Atmosféra byla příjemná, slavnostní, ale všem byla hrozná zima. Děkujeme pořadatelům za výborné občerstvení a teplý čaj!

Ing. Marie Šaffková

Malé ohlédnutí za letošním Klubem mladých diváků

Stejně jako předchozí roky i letos měli členové Klubu mladých diváků, vybraní žáci 2. stupně, možnost zhlédnout celkem 4 představení v pražských divadlech.

Na podzim jsme navštívili divadlo Spejbla a Hurvínka, kde jsme viděli představení Ve dvou se to lépe… Na začátku nového 2019 jsme se podívali do Rokoka a užili si divadelní představení Čapek. V březnu jsme zavítali do vily Na Štvanici, kde se odehrála hra Já jsem Krabat. Poslední divadelní zážitek tomto školním roce, návštěva pražského divadla Na Fidlovačce s představením situační komedie Familie, spojený s návštěvou muzea Karla Zemana se uskutečnil na začátku května.

Doufáme, že naši mladí diváci byli s výběrem letošních představení spokojeni, a těšíme se na stávající i nové členy v příštím školním roce! Veškeré podrobnosti k přihlašování do Klubu mladých diváků si zájemci mohou přečíst ve škole na nástěnce. Nábor nových členů proběhne v pondělí 20.5.2019.

Za KMD Mgr. M. Lexová

Mladý zahrádkář

V pátek 26.4. proběhla v benešovském Domě dětí a mládeže soutěž Mladý zahrádkář. Školu reprezentovalo celkem 6 žáků. Žáci soutěžili v teoretické (vědeomostní test) a praktické části, kdy měli za úkol poznat jednotlivé rostliny a semena. Výborných výsledků dosáhl Zbyněk Gacksch z 6.A, který skončil na 2 místě.

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Celý druhý dubnový týden mohli občané Neveklova vidět ve městě malé i velké žáky. Naše škola se totiž zapojila do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.  Společnými silami uklidili nejbližší okolí školy, park, centrum Neveklova či okolí dětského hřiště. Sesbíraný odpad jsme poté odevzdali do sběrného dvora.

Také třída 7. A se ve čtvrtek 11. dubna vydala ke studánce na Bukové. Po cestě úklidová četa zlikvidovala dva plné pytle nepořádku. Doufáme, že až půjdeme uklízet příště, bude nás čekat mnohem méně práce.

7. třídy v ZOO Praha

Začátek velikonočního týdne si sedmé třídy zpestřily exkurzí do pražské Tróji. Krásné počasí lákalo ven nejen nás, lidi, ale i zvířata, která mají v tamní zoologické zahradě svůj domov. S jarními slunečními paprsky vylezli z uzavřených pavilonů do venkovních výběhů i takoví milovníci tepla jako jsou lvi, žirafy nebo zebry. Naši sedmáci plnili ve skupinkách záludné úkoly, mezi kterými bylo i focení zvířat. Jedna z fotografií doplňuje i toto vyprávění. Ačkoliv jsme se báli, aby si v ZOO někoho z kluků a holek nenechali, vrátili jsme se všichni v pořádku domů. Třída 7. B dokonce dvě zvířata adoptovala, vyrůstat ale budou tam, kde jim je nejlépe - v Zoologické zahradě Praha.

Sudoku

2. dubna proběhlo školní kolo v soutěž luštění Sudoku. Zúčastnilo se 14 soutěžících z 5. až 9. tříd. Ve třech kategoriích se na prvních příčkách umístili tito žáci: Natálie Hrušková, 5.A, Nella Salavcová, 7.B a Jindřich Kudrna, 8. třída.

Literární riskuj už i na 2. stupni

V pátek 29. 3. proběhla soutěž Literární riskuj pro 2. stupeň – ze školního kola se sem probojovali z každé třídy 2 žáci. V kategorii 6. a 7. tříd vyhrála Lucie Boučková ze 6. A a v kategorii 8. a 9. třídy pak Vilém Nešpor z 8. třídy. Soutěžící potrápily otázky z okruhů: česká přísloví, popletené názvy knih či Harry Potter. Soutěž se povedla – bavila jak soutěžící tak i publikum.

A. Pitelková a M. Lexová

 

Ora et Labora

V pondělí 25.3. vyrazily třídy 6.A a 6.B do muzea v Jílovém u Prahy. Pro žáky byl připraven zajímavý program s názvem „Ora et Labora“ (Modli se a pracuj), v rámci něhož byly připraveny hned dvě expozice. V té první se žáci seznámili s tím, jak žili mniši v klášteře či obyčejní lidé na venkově. Všichni si vyzkoušeli psát husím brkem a utkat opasek na hřebenovém stávku. Ve druhé expozici se žáci na chvíli proměnili v archeology. Odměnou bylo vytvoření vlastní pečeti, kterou si mohli všichni odnést domů. Protože se jílovské muzeum specializuje především na zlato, měli žáci mimo jiné možnost prohlédnout si i trvalé expozice muzea, věnující se historii těžby a zpracování zlata. I přes nepříznivé počasí jsme si všichni výlet užili a zase o trošku více si přiblížili historii našeho kraje.

 Mgr. Andrea Pitelková, Mgr. Kristýna Jindrová

Návštěva městské knihovny
Je dobrou tradicí, že se současná 7. A vydá každý březen, měsíc čtenářů, na návštěvu Městské knihovny v Neveklově. Letos exkurze vyšla na čtvrtek 28. března. Tentokrát byl pro sedmáky připraven workshop. Kluci a holky se rozdělili do skupin, ve kterých dostali úkoly z knihovnické praxe: Rovnání knih v regálech, katalogizace nových přírůstků v knižním fondu, razítkování knih na sedmnácté a poslední straně.
Ačkoliv někteří měli zpočátku problém s abecedou, rychle si vzpomněli, a po odchodu mladých knihovníků byla knihovna perfektně srovnaná. Můžete se také podívat.
Mgr. Č. Kouba
Pohádkové hraní

Poslední březnovou středu členové starší skupiny dramaťáku nečekaly hry, jazykolamy, ani improvizace. Probíhala totiž poslední zkouška před čtvrtečním hraním pohádek pro prvňáky, druháky a třeťáky. Oč bylo ten den těžko na cvičišti, o to lehčeji bylo další ráno při šňůře šesti představení.

Březen je měsíc čtenářů, proto herecká skupina nejdříve pohádky přečetla. Pak teprve ukázala mladým divákům, jak taková pohádka vypadá v divadelním provedení. Příběh o Červené Karkulce a Perníkové chaloupce malí diváci velmi dobře znali, proto pomohli Jeníčkovi a Mařence najít tatínka, vlka naopak poslali neomylně pro vodu do studny, kam zahučel.
Odměnou hercům byl nejen potlesk a smích mladších spolužáků, ale i bonbóny a tři hodiny mimo lavice svých tříd.
Mgr. Čestmír Kouba
Lyžařský kurz 7.A – 7.B

      Letošní lyžařský kurz sedmých tříd se tradičně uskutečnil v hotelu Javor v Dolní Malé Úpě. Všichni se velice těšili na krásné prostředí , milý personál a skvělé služby hotelu Javor, kde jsme považováni za V.I.P. hosty. Jak by taky ne, jezdíme sem již deset let a naše lyžáky jsou hotelovým personálem oblíbené. Prý  máme hodné a vychované děti, a tak se na nás pokaždé těší. J

      Počasí nám přálo, když první dny jsme si užili i horské nepohody- větru a sněžení. Od úterý bylo však krásně sluníčko, a tak všechny lyžování bavilo. Sníh byl sice pravý jarní „firn“, ale nikomu to ani moc nevadilo. Všichni se naučili pěkně lyžovat a ti, kteří už uměli „točit obloučky“ se pod vedením šikovných instruktorů hodně zdokonalili. Závody poslední den jeli všichni a co je důležité, taky dokončili!!   Všichni jsme při závěrečném večeru mysleli na zraněného Davida, který si hned první den při nácviku na loučce u hotelu při nenápadném pádu polámal nohu a musel domů.  V úterý jsme měli odpočinkový den .Vyrazili  jsme na výlet do  Peci pod Sněžkou . Lanovka jela jen na Růžovou horu, ale my to nevzdali a došli jsme až do sedla pod svahem Sněžky a kochali se krásným výhledem. Chlapci ovšem zajásali nad množstvím sněhu a okamžitě si vytvořili sněhové bunkry a vůbec se jim nechtělo zpátky.

    Poslední večer jsme měli diskotéku společně se základní školou v Choceradech a jak jinak, někteří naši chlapci si vyhlédli sympatické dívky z Chocerad a loučení pak bylo dost dojemné. Ale první lásky přece k tomuto věku a k lyžáku patří. Děkuji svým milým kolegům panu učiteli Pazderovi a Koubovi za pomoc při realizaci  kurzu . Všichni se těšíme na příští rok.         

Ing. Marie Šaffková

Fotogalerie zde.

Návštěva městské knihovny

V rámci projektů Březen - měsíc knihy a Čtení pomáhá navštívila v úterý 19. března třída 1.A Městskou knihovnu Neveklov. Paní knihovnice M. Simonidesová měla krátkou přednášku o fungování knihovny a odpovídala na zvědavé dotazy žáků. Poté je vyzvala k individuální prohlídce knih a v závěru této akce jsme si přečetli příběh z knihy Pohádkový dědeček od Eduarda Petišky, ke kterému děti ve škole nakreslily obrázky.

Naďa Kadeřábková, 1.A

Literární soutěž Riskuj

Protože je březen nejen v naší škole měsícem čtenářů, uspořádali jsme pro žáky celé školy soutěž Literární riskuj! Nejprve proběhla formou testu třídní kola, pak byli ti s nejlepšími výsledky posláni do dalšího kola soutěže. To už probíhalo v aule jako klasická soutěž Riskuj. Soutěžilo se hned 3x – zvlášť 1. třídy, pak třídy 2. – 3. a na závěr třídy 4. - 5. Děti si vybíraly z různých témat otázky – např. z okruhů Harry Potter, Čerti v hlavní roli, Popletené názvy pohádek či České pověsti. V 1. třídách si nejlépe vedla Veronika Brabcová, v kategorii 2.-3. třída Jakub Vilímek a v kategorii 4. – 5. třída Veronika Štikarová. Vítězové dostali ceny v podobě krásných knih. Všichni účastníci pak drobnou sladkost.

Ti nejlepší z třídních kol druhého stupně budou riskovat příští týden.

Lexová a A. Pitelková

 

 

100 let československé koruny

V pátek 15. 3. navštívily třídy 6.A a 8.A Císařskou konírnu na Pražském hradě, kde ČNB pořádala unikátní výstavu 100 let československé koruny. Pro žáky tak byla připravena nevídaná možnost zjistit, jak se bankovky a mince měnily v čase. Největší atrakcí celé výstavy byla 130 kilogramová zlatá mince v hodnotě 100 milionů korun. Mimo to si žáci prošli okolí Pražského hradu, poznali mnoho nových památek a někteří šťastlivci viděli i střídání stráží. I přes nepříznivé počasí jsme si všichni výlet užili a pronikli do historie naší republiky zase o kousek více.          

 Mgr. Z. Findová, Mgr. K. Jindrová, Mgr. P. Voříšek      

Beseda s Martinem Hornychem

Na závěr prvního březnového týdne byl pro žáky II. stupně připraven preventivní program HIV/AIDS/DROGY. Nebyla to žádná teorie, co všechno se vám stane, když budete brát drogy, ale přijel lektor, který s drogami a AIDS přišel do styku. Žákům převyprávěl svůj osobní příběh a ne všem z toho bylo dobře. Viděli a slyšeli skutečného člověka, kterého drogy dostaly až na ulici. Martin Hornych pracuje již 10 let jako lektor Prevence HIV/AIDS a drog. Sám si prošel nemilou životní lekcí a jeho cílem je, upozornit mladou generaci na to, že ne každý z jeho přátel měl takové štěstí jako on. Doufáme, že si žáci hlavně zapamatují závěr besedy: „Myslíte si, že to máte pod kontrolou, ale nikdy nemáte pravdu. Neberte drogy, ničí vám život a podívejte se na mě – takhle většina lidí dopadnout nechce“.

Výlet do Prahy
Sedmé třídy využily 4. března slunného a teplého dopoledne mezi přechodem dvou studených front a vyrazily do Prahy. Protože březen je měsíc čtenářů a knihy, navštívili jsme knihovnu Strahovského kláštera,pak došli procházkou přes Malou Stranu a Karlův most do Národní knihovny. Tam nás seznámili s jejím chodem. O kousek dál po proudu Vltavy na nás už čekal autobus. Bylo na čase, zrovna se začal zvedat vítr.
Mgr. Čestmír Kouba
 
Olympiáda z anglického jazyka

Získat 2. místo v okresním kole Olympiády v anglickém jazyce by se mohl pro mnohé zdát být „tvrdý oříšek.“ To ovšem neplatí pro Emu Stránskou, žákyni 9.A, která z počtu 19. zúčastněných se umístila na krásném 2. místě. Za její bravurní výkon jí všichni blahopřejeme a přejeme řadu dalších úspěchů v dalším vzdělávání. Další bojovnice Nela Salavcová, žákyně 7. B, si vybojovala pěkné 11. místo s vylosovaným tématem „Housing and living.“ I té patří naše srdečné blahopřání.

                                           Mgr. Soňa Mrázková, Mgr. Kristýna Jindrová

Okresní kolo zeměpisné olympiády

V pět hodin ráno se rozsvítilo světlo na Chvojínku, v Podmaršovicích, Jablonné a Neveklově. O hodinu později už čtyři reprezentanti vyráželi směr Vlašim, aby prověřili svoje zeměpisné znalosti na okresním kole zeměpisné olympiády. Kromě práce s atlasem a bez něj, řešili také praktický úkol: Kategorie A se zabývala planetami, B měla na starosti plasty a kategorie C se věnovala čokoládě. Protože do odjezdu zpátky zbývalo dost času, nechali se všichni poslední kategorií inspirovat a seznámili se blíže s produkty vlašimské cukrárny.

Mgr. Č. Kouba

Školní kolo olympiády v anglickém jazyce

Ve středu 13. 2. se na naší škole konalo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce. Letošní účast byla opravdu hojná. V kategorii IA (6. a 7. třídy) soutěžilo 5 žáků a stejný počet žáků bojoval i ve druhé kategorii IIA (8. a 9. třídy). V kategorii IA zvítězila Nella Salavcová (7.B), na druhém místě se umístila Jana Vorlová (6.B) a na třetím místě pak Marie Kůsová (7.B). Druhou kategorii ovládla Ema Stránská (9.A). Na druhém místě skončil Jan Vitvar (8.A) a na třetím místě se umístil Vilém Nešpor (8.A). Obě vítězky postupují do okresního kola, které se uskuteční v úterý 19. 2. v Benešově. Všem zúčastněným děkujeme a vítězům gratulujeme.

 Mgr. Kristýna Jindrová, Mgr. Soňa Mrázková  

   

Soutěž žákovského parlamentu

Dne 13.2. 2019 školní parlament uspořádal pro žáky druhých tříd soutěž, ve které chodili od stanoviště k stanovišti a plnili různé úkoly. Například poznat lesní zvěř a jejich stopy, poskládat puzzle nebo poznat čísla tísňových linek a další. Celkem bylo 10 stanovišť, které byly rozmístěny na prvním stupni školy. U každého stanoviště byli jeden nebo dva zástupci z vyšších ročníků. Po splnění všech deseti stanovišť čekal děti poslední úkol a to najít kufr s pokladem, od kterého musely nejprve najít kód. Každé z dětí pak bylo odměněno sladkou odměnou. 

K. Čtvrtníková

Florbalový turnaj

Ve čtvrtek 31.1.2019 pořádala 8.třída florbalový turnaj, který se jmenoval Flexcup. Turnaj byl pořádán pro žáky druhého stupně. Každá třída měla svůj tým, který bojoval o co nejlepší umístění. Ve finále si zahrála třída 9.A se třídou 8.A, ta turnaj pořádala. Vítězem se stala třída 8.A, na druhém místě skončila 9.A a na třetím místě byla 7.A. Pořadatelé ještě vyhlašovali ceny za jednotlivce. Nejlepším hráčem se stal Matěj Křížek, nejlepším brankářem Matěj Fulín, nejlepší střelec Matěj Mika a Jakub Bulín a největším dřevem se stal Petr Tomek. Děkujeme panu učiteli Pazderovi za rozhodcování celého turnaje.

K. Gruberová (foto: Kristýna Čtvrtníková)

Fotoalbum zde.

Škola v pohybu

V pátek 25.1. navštívil žáky 1. a 2. tříd trenér fotbalu Matěj Voráček s kolegou Miroslavem Bodnárem. Společně jim předvedli trošku jinou hodinu tělesné výchovy. Žáky hodina bavila a prožili ji s velkým nadšením.

Ukázkové hodiny tělesné výchovy probíhají v rámci projektu "Škola v pohybu", který je právě pod hlavičkou Fotbalové asociace České republiky.

Fotogalerie zde.

Vánoční akademie

Ve čtvrtek 20.12. se konala tradiční vánoční akademie. Děti svá vystoupení pečlivě secvičily, aby je mohly předvést rodičům a dalším hostům. Dvakrát zcela naplněná aula dokazuje velkou oblíbenost této akce. I tentokrát žáci předvedli téměř profesionální scénky doplněné tancem a písněmi a potěšili tak návštěvníky akademie.

Fotografie od Filipa Heřmánka zde.

Fotografie od Hynka Mareše zde.

Videozáznam zde.

SK Florbal Cup

Předvánoční florbalový turnaj SK FLORBAL CUP 2018 1.-4.tříd základních škol se konal 14.12.2018 na Dukelské základní škole. Zúčastnilo se 8 týmu jak z benešovských základních škol, tak z okolních měst a obcí.
Letos výběr našich žáků ve složení Eda Čermák, Ondřej Šiška, Filip Brožek, Dominik Pulda, Václav Šiška, Adam Krejčí, Nicolas Vovsík a Marek Vilt sice neobhájil loňské 1.místo, ale umístil se na krásném 2.místě. Vítězství mu uniklo jen o jediný bod. Kluci si dopoledne užívali, dokonce měli i rozhovor s mladým moderátorem a na konci si zatančili s maskotem florbalu Floriánem. Nicolas Vovsík se navíc stal vítězem dovednostní soutěže vedení míčku mezi kužely.
Určitě velké díky patří p.as. Monice Vitejčkové, která kluky měla na starosti.   
 

Monika Šišková

Dědečku vyprávějte, tetičko zazpívejte

V předvánočním čase se žáci 1. - 3. tříd naší školy účastnili poutavého povídání pod názvem "Dědečku vyprávějte, tetičko zazpívejte". A název nás nezklamal. O tom,. jak se slavily Vánoce před 80 lety vyprávěl "děda" Miroslav Pospíchal v rozhovoru s panem Tomášem Trávníčkem. Povídání doplnila paní učitelka Marie Kozáková-Hřebíčková zpěvem vánočních písní a koled., do kterého se mohly zapojit také naše děti. Zazněly i zajímavé dotazy. Program doplnila výstava Betlémů a ochutnávka vánočního cukroví. Po příjemně strávené jsme se s přáním pokojných Vánoc rozloučili.

Mgr. Zdeňka Kurešová

Ježíškova vnoučata

I naše škola se zapojila do projektu Ježíškova vnoučata. Děti vyráběly vánoční přáníčka, které jsme pak odeslali do Českého rozhlasu. Doufáme, že udělají radost a děkujeme paní Veronice Hokeové za bezvadný nápad.

Žáci 6.B ukazovali, co s vybitými bateriemi

Žáci 6. B se zapojili do projektu Recyklohraní – vytvořili plakáty k tomu, jak správně zacházet s vybitými bateriemi. Už tím získali pár bodů pro školu od Recylohraní, do kterého je naše škola zapojena. A když už jsme si o bateriích povídali, vznikl nápad, že bychom tyto informace a plakáty mohli předat našim mladším spolužákům. A tak v pondělí 10. 12. vyrazili šesťáci do 2.A a 2.B, kde dětem vysvětlovali, jak správně třídit baterie, kam je dávat a kam ne. Na konec si pro ně připravili malý testík za sladkou odměnu. Měli to hezky připravené i vše dětem pěkně předali, za což patří 6.B pochvala.

Mgr. Andrea Pitelková

Zdravá 5

Ve dnech 5. - 7. 12. 2018 navštívila 1.-3. třídy naší školy lektorka Zdravé 5, která zábavnou a interaktivní formou seznámila žáky se zásadami zdravého stravování. Žáci soutěžili v týmech, za správné vypracování úkolu - např. přípravu zdravé svačiny, rozlišení zdravé a nezdravé potraviny, nebo které potraviny podporují správnou funkci orgánů v těle, byli hodnoceni. Vítězný tým, ale i ostatní soutěžící dostali malé odměny.

Mgr. Naďa Kadeřábková

Mikuláš

Na středu 5. prosince připravili žáci 9. tříd pro své mladší spolužáky tradiční návštěvu Mikuláše. Ten se svou družinou plnou čertů i andělů procházel jednotlivé třídy, četl z knihy hříchů a vyslechl si básničky i písničky v podání dětí. Na závěr pak rozdával sladkou odměnu.

Předtaneční 2018

Během podzimu probíhala výuka předtanečních, které pro žáky školy organizoval Sokol Neveklov. V deseti pondělních lekcích se žáci 8. a 9. tříd seznamovali se základními kroky společenských tanců i s pravidly chování a etikety. Závěrečná taneční hodina je v pondělí 10.12. od 17:00 v neveklovské sokolovně. Fotogalerii najdete zde.

Výtvarné práce žáků 5.B

Zajímavé práce vytvářejí naši žáci i v hodinách výtvarné výchovy. Jejich malby, kresby i výrobky se stávají součástí výzdoby třídy a zpestřují žákům jejich prostředí. V Naší fotogalrii si můžete prohlédnout obrázky žáků 5.B. Ti tvořili nejen na téma podzim, přidali i další témata, obzvláště povedení jsou jejich čerti a andílci

Mistrovství světa ve florbale

Reprezentanti a reprezentantky naší školy ve florbalu dostali před Vánoci dárek. Jeli se podívat na mistrovství světa do pražské O2 Areny. Samotná cesta vlakem a metrem byla určitě pro některé zážitkem,ale hlavně jsme viděli dva napínavé zápasy špičkové úrovně. Český tým jsme sice neviděli, ale výkony hráčů a řádění maskota Flooriána stejně zvedly ze sedadel malé i velké. I díky naší škole má letošní mistrovství světa ve florbalu bouřlivou atmosféru, která k takové akci jistě patří. 

Svatý Martin

V neděli 11. listopadu slaví svátek Martin. Legendu o svatém Martinovi si připravili a sehráli pro své mladší spolužáky žáci 9. tříd. Ke škole přijel i Martin na bílém koni. Sníh sice nepřivezl,ale vyslechl si básničku od našich žáků a podaroval je sladkou odměnou. Děkujeme za spolupráci rodině Koubkových.

Projektový den První republika

Celý říjen byl na škole „Měsíc republiky“, takže i aktivity tomu odpovídaly.  Kromě toho, že si výročí 100 let republiky připomínali v různých předmětech, žáci navštívili výstavy o historii Československa, národní památník na Vítkově a prohlédli si i Legiovlak. Ve vestibulu školy byly k vidění jejich práce – srovnání doby před 100 lety a dnes.

Celý měsíc tak navozoval atmosféru k projektovému dnu „První republika“. Učitelé a žáci v dobovém oblečení prožívali v pátek 26.10. období první republiky.  Den zahájila ředitelka školy projevem v rozhlase zakončeném československou státní hymnou. Navazovala krátká přednáška Mgr. Michala Sejka o vzniku Československa.

Učitelé si pro I. i II. stupeň připravili program v podobě workshopů týkajících se doby před sto lety. Žáci se ocitli mimo jiné na  poště či spořitelně, prohlédli si módní salón a zacvičili v Sokole. Přestávky zpestřila prvorepubliková hudba z rozhlasu či dobový fotoateliér.

Završením projektového dne bylo uvítání prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který přijel žáky pozdravit na svém koni. Ti ho uvítali a společně zazpívali jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Pan prezident se poté společně se žáky II. stupně přesunul na neveklovské náměstí, kde po několika slovech pana starosty Ing. Jana Slabého, zástupci tříd slavnostně položili květiny k památníku 1. světové války.

Děkujeme všem, kteří se na projektovém dnu pro žáky školy podíleli, zejména rodině Koubkových a panu Tomáši Vrbenskému. Společnými silami se podařilo žákům zpestřit vyučování a zajímavým způsobem jim přiblížit dobu první republiky.

FOTOGALERIE: Z FOTOATELIÉRU, SOKOLSKÉ SESTAVY, PROJEKTOVÝ DEN

Výlet do Národního památníku na Vítkově

Ve čtvrtek 11. 10. žáci 6. tříd vyrazili na výlet do Prahy na Vítkov. Jeli jsme vlakem, což pro některé byl také zážitek. Po vystoupení nás čekala cesta a pořádný výšlap k památníku na Vítkově. Odměnou nám byl ale překrásný výhled na Prahu. V památníku jsme si pak prohlédli např.: uniformy vojáků, legionářů i sokolů, mapu tehdejšího Československa, známky z období 1. republiky či zbraň Gabčíka a Kubiše. Na závěr prohlídky jsme vystoupali na střechu památníku, kde jsme měli celou Prahu jako na dlani.

A. Pitelková, I. Šmigelská

Pohádková stezka pro prvňáčky

Dne 5.10. se konala Pohádková cesta pro 1. třídy, kterou organizovala třída 6.B. Jako první šla na řadu 1.A a potom 1.B. Třídy byly rozděleny do tří skupinek po čtyřech. Celkem bylo osm stanovišť, kde prvňáčci plnili úkoly – např: hádali pohádky, vařili lektvary s kořenářkou, čarovali s kouzelníkem či poznávali věci poslepu. Na konci cesty je čekal úkol najít šaška a poklad, což se všem podařilo. Všichni, co tam byli, mají krásné vzpomínky.

K. Sládková, 6.B

Atletická všestrannost 1. - 5. třída

Dne 26.9. se ve Vlašimi konala soutěž v atletických disciplínách. Naše škola nominovala 2 družstva Neveklov A a Neveklov B. V celkovém pořadí obsadilo družstvo Neveklov A krásné 9. místo, Neveklov B místo 14. První místa v jednotlivých disciplínách získali tito žáci: 

Matěj Šubrt (1.A) v běhu na 50 m a skoku dalekém

Patrik Jakoubek (5.A) v běhu na 50 m a skoku dalekém

Nikola Mlejnková (2.A) v hodu míčkem

Barbora Benešová (4.A) v hodu míčkem

Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci školy.

Atletická všestrannost ve Vlašimi

Dne 19.9.2018 proběhla soutěž družstev i jednotlivců v atletické všestrannosti. Z naší školy se zúčastnila  4 družstva:

  • chlapci 6.-7.tř ve složení Martin Špitalik 7.B , Petr Mikuláš a Jakub Bulín 7.A
  • dívky 6.-7.tř. ve složení  Viki Šenkýřová 7.B, Nela Brožková a Nela Kabelová 7.A
  • clapci 8.-9.tř. ve slož.  Matěj Mika, Erik Mathauser, Matěj Křížek a Tomáš Procházka
  • dívky 8.- 9.tř. ve slož. Tereza Štíchová, Vendula Žbánková, Šárka Křížková, Veronika Trnková a Kristýna Kohoutková

Celkové umístění          clapci  8.-9. tř.             4. místo          

                                   dívky 8.-9.tř.               5. místo

V kategorii 6.-7. celkově ve čtyřboji obsadil Martin Špitalik 2.místo a Jakub Bulín 4.místo.

V jednotlivých disciplínách si výborně vedli:

  • Matěj Křížek  1.místo ve vrhu koulí
  • Tomáš Procházka 1. místo v běhu na 60 m
  • Kristýna Kohoutková  2.místo ve vrhu koulí
 Všem závodníkům blahopřejeme.

 
Oslavy 20. výročí školy

Nový školní rok základní škola zahájila velkolepě. I když školní rok 2018/2019 oficiálně začal až 3. září, již 1. září se s nadšením zúčastnili učitelé i žáci oslav 20 letého výročí otevření nové budovy základní školy v Neveklově.

                Oslava začala v sobotu 1. září v odpoledních hodinách úvodním slovem ředitelky školy Mgr. Martiny Šťástkové a starosty města Neveklov Ing. Jana Slabého. Po promítání dokumentu otevření školy v roce 1998, kde se mimochodem ke svému potěšení poznávali hosté z řad veřejnosti, si vzal slovo Mgr. Michal Sejk, který se rozhovořil o historii školy v Neveklově. Při této příležitosti vystoupil školní sbor a byly zahájeny výstavy fotografií třídních kolektivů, dětských prací a výstava děl výtvarníků Mgr. Mojmíra Paďoura, Mgr. Stanislava Příhody a Mgr. Petra Voříška.  Hosté také mohli navštívit stálé výstavy školy, a to Jan Kubelík, Historie školy v Neveklově a Nová Guinea. Celé odpoledne bylo završeno posezením ve vestibulu školy za doprovodu Českého Šramlu pod taktovkou Ing. Jana Slabého.

Tímto oslavy teprve započaly. Hned v pondělí 3. září po slavnostním zahájení školního roku 2018/2019 byla otevřena nová školní zahrada, za kterou vděčíme městu Neveklov. V úterý jste mohli navštívit koncert Kateřiny Ševidové a Zdeňka Kopeckého. Ve středu 4. září proběhl den otevřených dveří. Příchozí dospělí dostali u vchodu žákovskou knížku, aby se na chvilku mohli vrátit do svých školních let. Kolegyně a kolegové z učitelského sboru si připravili různé úkoly. Samozřejmě jsme ve škole, takže i s hodnocením. Kromě vysvědčení si hosté odnášeli vlastnoručně vyrobené kleště na okurky a doufáme, že i dobrou náladu. Ve čtvrtek jste si mohli zazpívat se skupinou Candles. V pátek byly oslavy završeny přehlídkou kroužků na školní rok 2018/2019.

 

FOTOGALERIE: Zahájení oslav, Prvňáčci

ZjdhM